Vyjadrenie k predchádzajúcemu článku

Autor: Peter Hronček | 13.9.2011 o 11:25 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1274x

Včera som zverejnil na stránke blog.sme článok o americkej centrálnej banke FED a o monetárnom systéme bánk na svete. To video vyvolalo dosť zaujímavú diskusiu pod článkom a taktiež v ňom bolo poukázané na pár faktov, ktoré v skutočnosti tak nefungujú. Preto som sa rozhodol napísať ešte jeden článok o konkrétnom videu, v ktorom sa pokúsim vyvrátiť mýty o fungovaní tejto organizácii a o monetárnom systéme ako celku.

Ak si niekto včera neprečítal môj článok s názvom Americký sen, môže tak urobiť teraz. Celý článok sa bude odvíjať od videa zverejneného v ňom a o niektorých faktoch, resp. poloprávd čo sú v ňom uvedené.

Bankový multiplikátor

Pri vklade 10000€ do banky A, musí banka A odviesť 10% (1000€) do zákonných rezerv. Ostáva jej teda suma 9000€, ktoré môže požičať (úver, hypotéka,...). Ak si občan X kúpi sa úver v hodnote 9000€ napr. auto, predajca vloží tieto prostriedky do svojej banky, banky B. Banka B získa vklad 9000€ z čoho musí taktiež odložiť 10%. Z toho vyplýva že banke B ostane na požičanie už len 8100€. Tie si požičia občan Y a kúpi si za ne elektroniku. Predajca, ktorý na tomto obchode zarobil, vloží peniaze do banky C. Banka C získa vklad 8100€, z ktorých do povinných rezerv vloží 10%, teda 810€, a na pôžičky jej ostane 7290€. Tento proces sa neustále opakuje a v ekonomike vznikne z pôvodných 10000€ vložených do banky A suma 100000€ v celej ekonomike.

Tento proces sa však môže zastaviť, ak niekto nevloží svoje peniaze do banky, ale ponechá si ich doma, tak povediac "v ponožke".

Existuje však aj opak tohto procesu. Ten sa nazýva kontrakcia bankových peňazí a predstavuje odlev zdrojov, ktorý redukuje depozitné peniaze.

S údajom 10% som pracoval z dôvodu ľahších výpočtov. Presný údaj je zverejnený na stránke NBS v kategórii nástroje menovej politiky, konkrétne pod názvom povinné minimálne rezervy.

FED

Ako som konštatoval už v minulom článku, resp. v komentároch pod ním, FED je súkromná banka, ktorá však má svoje vedenie menované prezidentom USA. Je pravda, že tlačí peniaze, resp. určuje ich množstvo v ekonomike, ale nevlieva peniaze do súkromných bánk tak, ako to je prezentované vo videu. FED taktiež neokráda občanov USA, pretože zisky idú do štátneho rozpočtu a nie je pravda, že všetky dane, ktoré sa vyberú putujú do FEDu.

Taktiež by som chcel poukázať na fakt, že za Kennedyho vraždou nestojí vedenie americkej centrálnej banky, alebo niektorý konkrétny bankár, ako je to vo videu.

Taktiež pridávam odkaz, ktorý vyvracia mýty o FEDe. Napísal ho Edwar Flaherty.

Záver

Na pochopene fungovania monetárnej politiky nestačí jedno 30 minútové video. Ja som konkrétnym videom nechcel presne ani poukázať na fungovanie centrálnej banky a ani bankového systému na Slovensku, resp. vo svete. Viac som chcel poukázať na FED. Ospravedlňujem sa, že som dané video a aj článok zverejnil skôr, ako som si ozrejmil pár faktov. A nepravdivo poukázal na FED, ktorý ničí americkú ekonomiku, čo nie je pravda. Úplná. Musím na záver podotknúť, že nie všetky kroky, ktoré robí FED, sú vo svete prijímané s radosťou. Niektoré z nich sú dokonca odsudzované renomovanými ekonómi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?