Priority pani Radičovej

Autor: Peter Hronček | 8.9.2011 o 18:15 | (upravené 11.9.2011 o 14:59) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  400x

Od volieb a zostavenia vlády ubehol rok aj niečo. Tešil som sa zo zmeny a s hodnôt, ktoré so sebou priniesla pani Radičová. No teraz mám pocit, že zo zmeny som sa tešil zbytočne a priority pani Radičovej boli len prázdne slová. Preto som si spravil menšiu rekapituláciu priorít, aby som zistil, či je to tak.

Po voľbách žena plná ideálov, ktorá sa chcela sústrediť na funkciu premiérky a zmeniť veľa zaužívaných vecí na Slovensku. Chcela zmeniť základné problémy Slovenska. Ako je uvedené v jej prejave, za najdôležitejšie priority považuje:

  1. zdravé a udržateľné hospodárenie štátu,
  2. nulovú toleranciu korupcie a zabezpečenie prístupu k spravodlivosti,
  3. dostatok pracovných príležitostí, ktoré znižujú sociálne riziká,
  4. motivujúce podnikateľské prostredie a aktívnu občiansku spoločnosť,
  5. vzdelaných ľudí a inovatívnu spoločnosť,
  6. prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

V niektorých bodoch sa jej to, za pomoci ministrov a iných kolegov, darí realizovať.

Zdravé a udržateľné hospodárenie štátu, pod taktovkou pána Mikloša, vypadá ako reálny bod. Náš deficit by sa tento rok mal pohybovať na úrovni 3,9% HDP. Dokonca môže byť aj nižší ako je plán. Avšak tomu uverím, až keď budú zverejnené oficiálne čísla na začiatku budúceho roka.

Nulová tolerancia korupcie je momentálne veľmi otázna priorita. Jej poradca skončil vo väzbekauze Osrblie. V tomto prípade hodnotím jej postoj veľmi kladne.  Ako som už písal, pán Novotný je vo väzbe a verím, že spravodlivosť bude naozaj slepá a vymeria mu trest, aký si zaslúži. Iný postoj má pani Radičová v kauze budovy pre daniarov. Najprv sa kšeftu zastala a vôbec jej neprekážali schránkové firmy založené na Cypre, aj keď pri predaji emisii jej (a aj celej vtedajšej opozícii) vadila schránková firma. Potom bolo obdobie mlčania a zrazu je podľa nej všetko v poriadku a je to uzavreté. Pritom sa už vyjadruje ako pán Mikloš a na jej slová sa dá pozrieť aj takto. V kauze dnes (8.9.2011) padlo aj trestné oznámenie. Verím, že aj keď pani Radičová túto tému uzavrela, ešte nie je koniec a že táto téma bude ešte otvorená a pani premiérka zakročí podľa svojich priorít.

Dostatok pracovných príležitostí je priorita, ktorú by mala mať každá vláda. Veď spotreba domácností ovplyvňuje HDP a kde nie je práca, nie je ani spotreba domácností. Projekt SINGAPUR môže z nás spraviť zas tigra strednej Európy. Avšak mali by sa prerobiť niektoré body tohto projektu, ale ako celok sa to podľa môjho názoru uberá správnym smerom. Tento projekt zasahuje aj ďalšiu prioritu, teda motivujúce podnikateľské prostredie. K tejto priorite patrí aj nový zákonník práce, platný od 1.9.2011. Jednoznačne spružnil pracovno-právne vzťahy, čo napomôže vytváraniu nových pracovných miest. Taktiež je v ňom veľa ďalších zmien, ktoré zlepšili podnikanie na Slovensku.

K vzdelanosti ľudí by som mohol spomenúť jedine novelu vysokoškolského zákona. Aj keď s ňou, ako študent, nesúhlasím na 100%, som s ňou spokojný. Inak je podľa môjho názoru školstvo stále nedostatočne financované a za takýchto podmienok je problém sa dostať do najlepšej 500 univerzít na svete. A nie len vo vysokom školstve chýbajú financie. Platy učiteľov sú biedne za ich prácu, na ktorú sa bližšie pozrel Tibor Beňa v blogu s názvom „Načo sú vlastne učitelia?". Financie nechýbajú len na platy učiteľov. Problém je taktiež v učebniciach a iných pomôckach, ktoré školám chýbajú.

Poslednou prioritou je zdravotníctvo, presne prístup ku zdravotnej starostlivosti. V poslednej dobe sa rušia lôžka takmer v každej nemocnici. Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti je podľa mňa správny krok, aj keď na oddlženie nemocníc sa použijú prostriedky zo štátneho rozpočtu. Tento krok však nerieši všetky problémy. Nemocnice ako akciové spoločnosti budú hospodáriť lepšie, avšak ak ostanú platby od zdravotných poisťovní rovnaké, budú sa zadlžovať aj akciové spoločnosti. Alebo si chorí priplatia v nemocnici za všetko, čo je takmer realita už teraz.

Práve sme prešli priority pani Radičovej, ktoré odzneli v jej vyhlásení, na začiatku funkčného obdobia. S niektorými jej to vychádza lepšie, s inými zas horšie. Avšak chcem povedať jedno. Aj keď v niektorých veciach pochybila, s niektorými vecami nesúhlasím (a nie som sám), a niektoré veci sa jej ešte isto nepodaria, verím, že sa znova nájde vo svojich prioritách a v bodoch, ako je korupcia bude zasahovať razantnejšie. A že prinesie v nasledujúcich rokoch zmenu, z ktorej som sa tak tešil a bude sa držať svojich priorít, ktoré odzneli 3. augusta minulého roka, a vtedy zneli tak vznešene.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?